2017 m.

Nepasitikėkite filtrų pardavėjų vandens „tyrimais“

2017 m. sausio 18 d.

Pastaruoju metu į UAB „Šiaulių vandenys“ kreipiasi sunerimę gyventojai ir pasakoja, kaip filtrų pardavėjai įkyriai siūlosi atvykti į namus „ištirti“ vandentiekio vandenį. Jie įtaigiai pasakoja, kad vandentiekio vanduo yra blogos kokybės ir norėdami tai patvirtinti tiesiog gyventojo namuose „atlieka tyrimą“, kuris žmogų išgąsdina.

Paprastai „tyrimo“ metu į vandenį yra įkišami elektrodai ir netrukus vanduo ima rusvai putoti, atsiranda nuosėdų ir nemalonus kvapas. Taip žmogus įtikinamas, kad vandentiekio vanduo yra tikrai nešvarus, netgi kenksmingas sveikatai. Tačiau šis eksperimentas labai paprastai paaiškinamas. Vandentiekio vandenyje yra daug sveikatai naudingų mikroelementų ir mineralų, todėl vandenį veikiant elektra vyksta cheminės ir elektrocheminės reakcijos. Iškritusiose nuosėdose daugiausia būna geležies. Atliekant tokį pat „tyrimą“ su filtruotu ar distiliuotu vandeniu, reakcija būna labai silpna, nes tokiame vandenyje beveik nelikę žmogaus sveikatai vertingų medžiagų. Ypač stiprią reakciją pamatytume, jei elektrodus įmerktume į mineralinį vandenį. Filtrų pardavėjai naudoja ir kitokius „tyrimų“ metodus, kurių rezultatai yra abejotini.

Tokį „tyrimą“ galima pavadinti marketingo priemone, padedančia filtrų pardavėjams parduoti atitinkamas prekes. Tačiau „Šiaulių vandenys“ nesiima vertinti filtrų pardavėjų pardavimo metodų teisėtumo, nors pripažįstame, kad jie yra klaidinantys ir netgi gąsdinantys žmones. Mes siekiame savo klientams suteikti išsamios informacijos apie vandentiekio vandens kokybę, atliekamus vandens tyrimus, jų patikimumą, apie nefiltruoto ir filtruoto vandens įtaką žmogaus sveikatai, buitinei technikai, santechnikai. Ypač naudingos informacijos šiais klausimais galėtų suteikti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Taip žmogui paliekama teisė pačiam spręsti ir rinktis.

Šiuo atveju svarbu paminėti, jog vandentiekio vandens kokybę pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ kontroliuoja atestuota UAB „Šiaulių vandenys“ Vandens tyrimų laboratorija. Kasdien laboratorija atlieka dešimtis tyrimų. Vandens mėginai ištiriami ne vartotojo namuose, o atestuotoje bendrovės laboratorijoje. Atkreipiame dėmesį, jog tik atestuotos laboratorijos turi teisę atlikti geriamojo vandens saugos ir kokybės tyrimus ir tokie tyrimai yra mokami.

Bendrovės laboratorija, išanalizavusi 2016 m. tiekiamo geriamojo vandens kokybę, nustatė, kad Birutės ir Lepšių vandenviečių gerinimo įrenginiuose bei Rėkyvos vandens ruošykloje paruoštas ir vartotojams tiekiamas geriamasis vanduo atitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2003 reikalavimus pagal visas analites. Mikrobiologinės taršos atvejų nebuvo užfiksuota. Informacija apie vandens kokybę bei ataskaitos yra skelbiamos viešai bendrovės puslapyje http://www.siauliuvandenys.lt/Veikla/Vandens-tiekimas.

Mūsų laboratorijos tyrimų kokybę ir patikimumą kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri patvirtina, jog Šiaulių mieste viešai tiekiamas vandentiekio vanduo yra saugus ir tinkamas žmonėms vartoti.

UAB „Šiaulių vandenys“, siekdama užtikrinti tiekiamo geriamojo vandens kokybę, modernizuoja vandenviečių įrenginius, rekonstruoja vandentiekio tinklus. Operatyviai reaguojame į gyventojų skundus dėl vandens kokybės pablogėjimo, kurie gali atsirasti dėl pasenusių gatvės vandentiekio vamzdžių. Tokiu atveju vamzdynas yra skubiai plaunamas, jei reikia ir dezinfekuojamas, po to būtinai paimamas geriamojo vandens mėginys ir atliekamas mikrobiologinis bei cheminis tyrimas.

Akivaizdu, jog filtrus pardavinėjančių įmonių nemokami vandens „tyrimai“, kurie yra atliekami tiesiog žmogaus namuose, nėra nei teisėti, nei pagrįsti, nei patikimi.
Paskutinį kartą redaguota: 2018-04-11